Nje prej aeroporteve me te medha ne Europe eshte ai i Hollande, Schiphol, ku nuk ka si te mos mungojne shqiptaret dhe ndodhite e tyre.

Kesaj here behet fjale jo per dicka te zakonshme.

Njerit prej udhetareve qe ka rezultuar shqiptar, i eshte hapur valixhja.

Por me e cuditshmja eshte se nga valixhja e tij qe u hap kane fluturuar ne ajer kartmonedha te shumta me nje total ne dukje prej 50 mije eurosh.

Lajmin e kane bere te ditur shume televizione sic eshte edhe ai i WNL i Hollandes.

Mesohet se shqiptari 30 vjecar akuzohet per pastrim parash dhe ishte duke udhetuar nga Spanja drejt Hollandes.

Mirepo ky veprim i papare ndonjehere ra ne syte e policise sapo u vu re se nga valixhja qe i shte hapur dolen kartmonedhat e shumta.

Valixhja kishte qene aty ku behet trajtimi i bagazheve dhe pas hapje se saj parate fluturuan ne ajer.

U be e ditur se parate nuk kishin gjurmues dhe se shuma ekzakte nuk dihet ende.

Por gjithsesi shqiptari qe habiti policine u arrestua menjehere ne aeroport dhe ai nuk kishte asnje shpjegim per parate.

Rregullat ne fakt gjate kalimit ne aeroport jane qe udhetaret duhet te deklarojne paraprakisht nese kane me vete ndonje shume parash mbi 10 mije euro.

Hetimi per kete rast vazhdon