Situana ne Shqiperi eshte ende nen efektin e lekundjeve sizmike por te pa probleme.

Diten e djeshme lekundjet sizmike lekunden Tiranen dhe Durresin rreth ore 17:03.Dhe njerezit dolen ne rruge.

Por sizmologet thone se nuk duhet te shqetesohen sepse lekundjet jane te lehta dhe jo problematike.Vetem nese lekundjet jane te gjata si ajo e 26 nentorit qe zgjati 30 skonda ajo eshte problematike.

Sizmiologu i njohur shqiptar, Rrapo Ormeni, në një lidhje telefonike për emisionin “Opinion” në Tv Klan, ka thënë së tërmeti i pasdites të së ditës së sotme me magnitudë 4.3 nuk përbën asnjë shqetësim dhe banorët nuk duhet të shqetësohen.

Kjo magnitudë është normale, e rendit 4. Këto po vijnë duke u zvogëluar si shpejtësi, por edhe në magnitudë. Herë pas here do të ndodhin të këtij niveli. Një tërmet i tillë i madh, pasgoditjet zgjasin për periudha të gjata, zgjasin me muaj.

Nuk ka vend për panik. Ky nivel magnitude nuk shkakton dëme as në zonën epicentrale, aq më tepër të ketë p anik në Tiranë që vjen një shkallë e gjysmë më i vogël. Edhe pasgoditje e tjera nuk patën asnjë efekt në Tiranë”, u shpreh sizmologu Ormeni.

Video