2020 do te quhet viti i termeteve sepse ato po lekundin gjith boten nga Shqiperia Turqia e shume vende te tjera te botes duke perfshir dhe Greqin.

Keshtu ka ndodhur dhe sot ne Greqi nje lekundje me magnitudë 5.8 te shkallës Rihter është shenuar ditën e sotme në Greqi.Ku dita nisi ndryshe dhe njerez ne panik.

Lëkundjet jane ndjere ne jug të ishujve Rodos dhe Karpathos, në Egjeun Juglindor të enjten.Por nuk ka pasur probleme dhe shpresojme qe lekundjet te qetesohen.

Epiqendra e tërmetit ishte në det, 74 kilometra në juglindje të Karpathos, ndërsa thellësia e tij ishte pak më shumë se 10 kilometra.

Nga lëkundjet nuk u raportuan dëme. I njëjti rajon u godit nga një dridhje me madhësi 5.1 në 3.28 më herët ditën e sotme.

Janari ka qene i mbushur me termete ne zona te ndryshme te Greqise.Shpresojme qe toka te qetesohet.