Një lekundje mjaft e fuqishme me magnitudë 6.8 të shkallës rihter ka goditur pak minuta më parë pjesën lindore të Turqisë.Dhe cdo gje eshte lekundur si kurre me pare.Para disa diteve Turqia eshte lekundur disa here brenda ketij muaji por ky i sotmi kishte nje magnitude 6.8 balle.

Sipas Institutit Europian Mesdhetar, epiqendra e tërmetit ka qenë 10 kilometra në veri të qytetit Doğanyol, me një thellësi 2 kilometra.

Ende nuk ka raportime për të lënduar.Por priten raportime te reja dhe te presim se cfare do thone mediat per gjendjen atje.