Sydnej eshte perfshire nga nje stuhi e forte dhe ndryshe nga heret e tjera.

Sherbimet shteterore kane thene se banoret nuk duhet te dalin nga shtepite e tyre dhe te bejn kujdes ne rruge per shkak te eres qe lekund cdo gje.


Sipas parashikimeve meteorologëve thone se temeperaturat do pesojne ulje dhe era do filloj qe te qetesohet.

Shërbimi i Emergjencave Shtetërore lëshoi ​​një paralajmërim për zonën e Lagunës Narrabeen në plazhet veriore të qytetit duke u thënë banorëve që u duhej të evakuoheshin deri në orën 10.30 të dielës.

Gjithashtu nje zone tjeter duhej të evakuoheshin deri në orët e pasdites per shkak te eres se forte.