Në Pallatin e Kongreseve kane marre pjese 20 këngë pjesëmarrëse në Festivalin e 58 të Këngës në RTSH.

Por naten finale do ta shikoni ne dt 22 dhjetor dhe ku do shpallet dhe fituesi qe do coj dhe shqiperine ne eurovizion.

Pasi u ngjitën të 20 artistët me te mire në skenë në datat 19 dhe 20 dhjetor, në natën finale të 22 dhjetorit do të dalë përfaqësuesi i Shqipërisë në Eurovizion 2020, i cili zhvillohet në Roterdam të Holandës, në maj të vitit 2020.Kjo eshte ngjarja me e rendesishme europiane.

Por 3 kenge jane ndryshe nga te tjerat kur mendohet te jene dhe njera nga keto kenget fituese.
Elvana Gjata me këngën “Me tana”, Arilena që këndoi “Shaj” dhe Era Rusi me “Eja merre” mësohet se janë deri tani këngët më të pëlqyera të publikut. Por edhe kënga e Albërie Hadërgjonaj ka marrë goxha pëlqime, ndërsa në fund të natës finale, do të përcaktohet edhe fituesi i këtij festivali.

Por besojm se ky ka qene festivali me i dobet gjate gjithe historise se muzikes shqiptare ku shikohen tekse tallava dhe kengetaret e muzikes talla ne skenet e festivalit ne TVSH.