Si të përgatisni llokume me portokall në shtëpi, ju duhen vetëm pak minuta.

Kjo e llokumeve qe po ju tregojme eshte nje recete e thjeshte dhe e shendetshme.

Llokume me portokalle pergatiten shume lehte dhe shija do tju pelqeje.

Perberesit : 4 gota uji me lëng portokalli ose mandarine,1 gotë uji sheqer pluhur,2 lugë gjelle niseshte,Arrë kokosi pluhur.

Si fillim lenngun e portokallit apo mandarinave e perziejme mire me sheqerin dhe niseshtene dhe pastaj e veme ne zjarr.

E perziejme vazhdimisht duke bere qe te jete nje mase kompakte.

Mund ti hedhim ne nje ene te gjate cilindrike dhe ti bejme rathe rathe ose ti japim forme ne ene te tjera.

Ne fund mund ti beni edhe kubike kubike e t`i ngjyeni me arre kokosi.