Maqedonia e Verit ka raportuar se 4 qytete te saj, Shkupi, Kumanova, Tetova dhe Shtipi do të jenë në karantinë nga dita e enjte në ora 21.00 deri të hënën në ora 05.00.

Këtë vendim e dha Qeveria pas propozimit të Komisionit për sëmundje infektive.

Megjithate duke filluar prej të premtes dhe deri të hënën në karantinë do të jenë edhe disa qytete te tjera por ato do te jene me orë të caktuar policore dhe fasha orare do te jete nga ora 16.00 deri në ora 05.00 të ditës së nesërme.

Vendimi i këtillë sipas ministrit Venko Filipçe u soll për shkak se, sipas tij, kjo është mënyra e vetme për të vendosur në kontroll ato qytete të cilat janë shndërruar në vatra të virusit korona.

Si do te veje kjo pune ende nuk dihet gje