Java do te nise me mot te kthjellet dhe me vranesira te lehta ditet dp te jene me diell dhe me nje mengjes te ftohte.

E Hena dhe e Marta jane dite me temeperatura normale por gjate dites se Mërkurë kemi ndryshim gradual të situatës meteorologjike pasi duke nisur nga orët e mesditës fillon shtimi gradual i vranësirave mesatare deri të dendura.

Te Mërkurën nisin reshjet e shiut me itensitet të ulët në të gjithë territorin dhe java ne vazhdim pritet te jete me reshje shiu dhe vranesira .

Në relievet malore reshje dëbore në lartësitë mbi 300 metër, por ato zbresin deri dhe në lartësitë kodrinore 500-600 metër.

Ditën e Premte rikthehet moti i kthjellët në të gjithë vendin por temperaurat mendohen të zbresin ndjeshëm në vlerat minimale (vlera negative në një pjesë të madhe të vendit).