Profesori i sizmologjisë, Shyqyri Aliaj, ka qenë sot i ftuar në emisionin “Open” në Top Channel.Ai eshte pyetur se si do jete gjendja sizmike ne ditet ne vazhdim pas 26 nentorit.

Do duhet kohe me u qetesuar lekudjet sizmike sepse pllaka kontinentale do kohe qe te qesohen kjo zgjate me jave apo dhe muaj ndaj nuk ka nevoj per tu shqetesuar do mesohemi me kete fenomen.

Aliaj tha gjithashtu se pavarësisht rrezikut të vazhdueshëm nga lekundjet, qasja e qeverive në Shqipëri ndaj kësaj ceshtje nuk ka ndryshuar shumë përgjatë dekadave, si në komunizëm ashtu edhe tani.

“Harta e ’56-ës u mor parasysh pas tërmetit të ’79-ës. Atëherë vajti te kryeministri i kohës, Mehmet Shehu, për t’u zëvendësuar me hartën e vjetër”, tregoi Aliaj.

Kurse sot me keto pallate qe jane ndertuar ma norma dhe rregulla kushedi cdo ndodhi perseri.