Profesori i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj se kete jave do te fillojne reshjet e debores nga e premtja temperaturat do te bien dhe bora do te filloj.

Tahirsylaj tha se gjendja aktuale e motit eshte e mire dhe me rreze dielli por java qe vjen ajo do ndryshoj.

“Temperatura minimale gjatë kësaj jave do të luhatet nga minus 3 deri në 1 gradë, ndërsa maksimalja nga 9 deri 13 gradë Celsius. Reshjet e borës do të fillojnë ditën e premte, por që do të jenë me intensitet të ulët”, tha Tahirsylaj.

“Në bazë të përllogaritjeve deri më tani,në gjysmën e dytë të janarit temperaturat mund të shkojnë deri në minus 20 gradë Celsius, që është muaji më i ftohtë për 0.6 deri 0.7 gradë Celsius.Ndaj dimri i vertete errdhi merrni masat per renie te temperaturave.