5 gabimet me te renditur qe bejne prinderit

1. Keni frike nga femijet tuaj. Psh kur femija kerkon te pije tek nje filxhan ndryshe nga ai i zakonshmi prindi me shpejtesi ia ploteson ate qe ai kerkon ne vend qe ta injorojne. Ata kane frike se femija do te qaje dhe do te refuzoje te haje apo te pije.

Psikologet thone se ky eshte je gabim i madh sepse femija nuk duhet t`ju urdheroje. Duhet qe ta lesh te qaje nse e duron e nese jo te largohesh ne dhome tjeter por kurre nuk duhet ti gezoni duke i plotesuar cdo lloj teke qe ata kane. Kjo pasi kur ju i plotesoni femijeve cdo gje qe kerkojne duhet te mendoni se cfare mesazhi i jepni kur u jepni atyre gjithcka qe duan vetem e vetem pse ata qajne.

2. Nxjerrja e justifikimeve (keshtu jane femijet). Nese jeni nga ata qe justifikojne cdo sjellje apo shperthim ne public duke perdorur kete shprehje, ju tjesht po vazhdoni t`i motivoni at ate keqsillen e te jete te papergjegjshem.

Ama ta dini se femijet jane te afte te bejne shume me teper se sa mund te presin prinderit sa i perket puneve, respektit, bujarise dhe vetekontrollit. Ndaj psikologia ekshillon te rrisni shpresat tuaja per femijet ne menyre do t`i mesoni te sillen sic duhet.

3. Nuk i lejoni te tjereve t`u bertasin femijeve. Kjo sjellje e juaja kaq protective eshte e gabuar pasi nese ne nuk jemi mesuesit duhet te jene syte dhe veshet tuaj. Por kur nuk lejojme qe mesuesit te qortojne apo t`u flasin per gabimet e bera ne thjesht u tregojme femijeve se askush nuk mund t`i ndaloje at ate gabojne.

4. Femijet vijne te paret. Sot prinderit kane tendencen qe te kujdesen shume per femijet pa menduar se duhet t`u vendosin nje orar te pershtatshem per nevojat e tyre si veshja, ushqimi etj.

Prinderit e shikojne ne nivel tjeter permbushjen e detyrimeve dhe shendetit psikologjik te femijeve duke i plotesuar te gjitha kerkesat. Por nuk mund t`u jepni gjithcka duan e kur ta duan pasi kjo prish paqen tuaj dhe tregon se femijet tuaj jane ne kontroll te gjithckaje. Kujtoni se asgje e keqe nuk do ndodh me femijen nese merrni pak kohe per veten apo u thoni ‘jo’ atyre.

5. Mos u jepni femijeve pajisje elektronike.

Ne ditet e sotme pajisjet elekrotnike jane bere zgjedhja me e mire e prinderve kur ata jane ne udhetim, ne kafe, ne pritje te ndonje takim, ne pune apo duke per gatitur ushqimin.

Ju duhet t`u mesoni femijeve te jene te duruar e te presin duke u vetargetuar.

Psikologet thone se me e mira do te ishte ti angazhoni edhe ata t`ju ndihmojne ne punet tuaja te perditshme ne gatim apo pastrim shtepie sepse kjo do t`i bej me te forte.

Ndaj ne mbyllje ju kerkojme te mos beni keto gabime e te jeni prind me i mire per femijen tuaj.