Toka nuk po gjen qetesi lekundjet kete vit nuk paskan te mbaruar.Pas Shqiperise sot e kishte rradhen Turqia por pas Turqise sot eshte lekundur dhe Greqia.

Sipas EMSC, lekundjet sizmike kane qenë me magnitudë 5.6 sipas shkallës Rihter, ndërsa epiqendra e tij ka qenë në Kretë.

Vatra e lekundjeve ka qenë në 31 km thellësi, ndërsa kjo lekundje është regjistruar rreth orës 10:18. Ende nuk ka raportime për dëme materiale apo në njerëz.

Rreth një orë më parë edhe Turqia Perëndimore u trondit nga tre lëkundje sizmike me magnitudë 4.8, 4.5 dhe 4.4 sipas shkallës Rihter.

Shpresojm qe dhe per Shqiperine lekundjet te jene me te qeta dhe dhe pa probleme.