Pas Shqiperise lekundjet sizmike kane klaur perseri ne Greqi ne mengjesin e sotem ne oren 10.

Sipas Institutit Sizmologjik Grek, thellësi ishte 28 km dhe epiqendra 28 km nga Skafia.

Disa minuta më pas, në të njëjtën zonë u shënua një tjetër lekundje me magnitudë 3.9 të shkallës Rihter.

Deri më tani, nga mediat greke nuk ka raportime për dëme materiale sepse pallatet e tyre nuk ndertohen me copa letre sic ndertohen ne Shqiperi kur pronari i pallatit vendos per cilesine e hekurit apo dhe cilesine e betonit e cdo gje.