Ne gjermani eshte konfirmuar dhe i prekuri i pare nga virusi kinez.

Nje shtetas gjerman u infektua nga një koleg kinez dhe po ndjek trajtimet ne nje spital ne gjermani.

Kolegia, një grua nga Shanghai, “filloi nuk ndihej mire më 23 janar”, tha Andreas Zapf, kreu i Zyrës Shtetërore të Bavarisë për Shëndetin dhe Sigurinë e Ushqimit dhe dyshuam per kete rast.

Një burrë 33-vjeçar që kontraktoi virusin jeton afër Starnberg, 30 kilometra (18 milje) në jug të Mynihut, dhe është në një “gjendje të mirë mjekësore”, sipas autoritetit shëndetësor.

Në një deklaratë, autoritetet thanë se burri ishte nën vëzhgim në një repart izolimi dhe se rreziku i infeksionit për njerëzit e Bavarisë aktualisht konsiderohej të ishte “i ulët”.

“Personat që kanë qenë në kontakt (me pacientin) janë informuar në detaje në lidhje me simptomat e mundshme, masat higjienike dhe kanalet e transmetimit”, thuhej në deklaratë.

Ndaj duhet te keni me shume kujdes ne keto kohe sepse nje virus i till do ju ndryshoj jeten dhe i shtoni halle jetes tuaj.