Nje lajm i miren vjen nga Turqia ku mesohet se nje grua shtatzene ka dalur nga shtepia e saj e rrenuar dhe po ashtu ka shpetuar dhe 7 persona nga shtepi te tjera.

Kjo eshte nje mrekulli dhe nje falenderim shkon per trupat special qe kane punuar gjithe naten dhe kane shpetuar shume jete njerez.

Lekundjet sizmike ishin me magnitutë 6.8 të shkallës Rihter që goditi Turqinë në provincën Elazig një ditë më parë 1015 persona jane lenduar. Deri më tani janë nxjerrë nga rrënojat 4 persona te shpetuar dhe gjithsej janë shembur 100 ndërtesa.

Por ne oret e fundit jane raportuar dhe lekudnje te tjera me magnitude 2.5 balle dhe ne Irak Liban dhe ne vende te tjera.