Pas mbylljes se italise ne muajin nentor muaji dhjetor sjell nje ulje te te infektuarve me covid ne Itali.

Por Italia ka zgjatur shtetrrethimin për orarin 22:00- 05:00 deri më 7 Janar, çka do të pengojë festimet e zakonshme në sheshe netët e fund vitit dhe ndërrimit të viteve. Orari zgjatet deri në 7 të mëngjesit më 31 Dhjetor dhe 1 Janar pritet qe kjo lloj rregulli te jete dhe per disa vende te BE.

Udhëtimet mes rajoneve do të ndalohen, ndërsa italianët që do t’i kalojnë festat jashtë vendit duhet të izolohen në karantinë kur të kthehen.

Masa synon ndalimin e udhëtimeve për ski kryesisht në Zvicër e Austri, pasi resorteve italiane u është vënë kyçi deri në fillim të 2021-shit.

Baret, restorantet dhe dyqanet do të qëndrojnë të hapura sipas afatit të shtetrrethimit.

Shpresojme qe dalja e vaksines ne fund te vitit te sjell dhe nje normalizim te gjendjes ne te gjithe BE.