Bakllavaja është një prej ëmbëlsirave më të njohura dhe më të shijshme në të gjithë botën.

Prejardhjen kjo ëmbëlsire nuk e ka te konfirmuar, por sipas historianëve kjo ëmbëlsirë ka dalë në kete forme qe ne njohim sot nga kuzhinat e pallatit Topkapi, që në periudhën e perandorisë osmane.

Ka mendime se bakllavaja ka qenë ëmbëlsira me e preferuar e sulltanit te madh.

Prapa shijes mbresëlënëse të kësaj ëmbëlsire fshihet edhe një nënkuptim më i madh i saj.

Ja si te dalloni te perkryeren.

Filloni qe me tesimin e bakllavase me ane te degjimit.
Mos u habisni, por para se ta provoni fusni pirunin në bakllava dhe duhet të dëgjoni kërcitje.

Nëse piruni kërcet kjo tregon se petët janë të holla dhe bakllavaja është pjekur mjaftmirë.

Sa më të holla petët aq më e mirë del bakllavaja.

Testi i dyte i bakllavasë eshte ai me anë të aromës
Në momentin që e afroni copën e bakllavasë pranë gojës duhet të ndjeni aromën e gjalpit me patjeter, dhe ate te arrave.

Ndaj një bakllava e mirë duhet të ketë një mbushje perfekte.

Ndersa testi i trete eshte ai i shijimit
Bakllavaja e përgatitur mirë ka një shije fantastike në gojë dhe duhet t’ju habisë bashke me shqisat e tjera.

Bakllava më e mirë nuk duhet të jetë as e rëndë, as e ëmbël, por aq e lehtë sa të konsumoni një pjatë të plotë!

Nëse doni të përgatisni bakllavanë turke njësoj si mjeshtrat e Stambollit atehere merrni recetën e plotë si më poshtë:

1 filxhan çaji gjalpë i shkrirë; 24 petë të holla bakllavaje; 400 gr fëstëkë, lajthi apo arra të qëruara dhe të grira; 2 lugë çaji kanellë.

Per sherbetin duhet 450 gr sheqer, 420 ml ujë, ½ lëngu i një limoni të madh dhe mund te sperkatni me festek edhe lart.

Veme furren te parangrohet me 160 grade dhe fillojme pergatisim sherbetin i cili sa fillon e zien i shtohet edhe limoni dhe lihet akoma per 15 min te tjera sa te trashet.

Ne tepsine mesatare te lyer me gjalp do te shtrojme fillimisht dy peta, do lyejme me gjalp deri ne peten e 12 njesoj per cdo dy peta sperkasim me gjalp.

Pastaj cepat qe dalin jashte tepsise i presim dhe shtrojme nje shtrese me arra, i hedhim pak kanelle pluhur dhe vazhdojme serish me petat dy nga dy i lyejme me gjalp.

Ne peten e fundit hedhim gjalp prap dhe me ndihmen e thikes e presim ne rombe tipike te bakllavase.

Piqet ne furren per 45 minuta sa te marre ngjyre te arte dhe vec 5 minuta ne fund i rritet pak temperatura.

Ne fund kur hiqet nga furra i shtohet sherbeti qe eshte fohur por bakllavaja e ngrohte.

Futet prape ne furre sa te thithi sherbetin per 3 minuta dhe nxirret te ftohet tamam.

Sekreti: Bakllavaja nuk duhet të mbahet kurrë në frigorifer, sepse yndyrnat mblidhen, brumi absorbon të gjithë lëngun dhe bakllavaja bëhet e fortë.