Te gjithe po habiten me tekstin e Elvana Gjates.Cfare ka dash te thoje kengetarja me kete tekst.

Jap e marr ta kuptoj këtë tekst të nd yrë që më doli para dhe nuk ia dal dot. Kjo quhet këngë…dhe qenka trasmetuar në Festival. Eshte e cuditshme te degjosh dicka te tille.Me një tekst të tillë dikur nuk të linin të këndoje as në hale.Ndersa sot e kendojne ne festivale.

Shijoheni.

Teksti: Elvana Gjata

Këndon: Elvana Gjata

Kupton: Elvana Gjata

5 milion shqiptarë paguajnë taksat RTSH për ndyrësi të tilla dhe na na na-n e saj…

T.merr artistik.
Organizatorët e këtij festivali duheshin “arrestuar” në sallë për k.rim ndaj gjuhës shqipe dhe fyerje të rëndë të dinjitetit te kultures kombëtare shqiptare.

Duhet hartuar me ngut një ligj i posaçëm që këngët në Festivalin e RTSH duhet të vijnë patjetër në standard dhe të kenë poshtë firmën aprovuese të dhjetë poetëve më të mirë të vendit. Unë vetë nuk do ta pranoja këtë tekst edhe sikur të vinte me muzikën e Ennio Morricone-s.

“Ti kam fal ty me tana

Me tana o me tana

Dashni me fal

O kush ka me ma nal?

A ma thua edhe sa

Duhet të pres ty me të pa

Ta di, dua ta di dhe sa

Kohën ndale, ndale

Të shkoj ngadale ndale

O më ngadale ndale

Na na na na na…”

Te paguash TVSH per te degjuar gjera te tilla eshte absurde.