Britania e Madhe ka informuar zyrtarisht Organizaten Boterore te SHendetesise se varianti i ri i koronavirusit i nzbuluar në jug-lindje të vendit te tyre mund të qarkullojë më shpejt, duke specifikuar se nuk është ende e qartë nëse ky lloj është më vd ekjeprurëse.
Keshtu Kryeqyteti i vendit Londra dhe Jug-Lindja Angleze janë përsëri në bllokim.
Ky lloj mutacioni i ri u zbulua gjithashtu në Hollandë, Danimarkë dhe Australi. Sipas Departamentit të Shëndetësisë në Angli, varianti viral tani është “jashtë kontrollit”.

Behet e ditur se keto vende kane marre keto masa:

Italia pezullon fluturimet me Britaninë e Madhe.

Di Maio: “Ne duhet t’i mbrojmë Italianët” – Pas alarmit të ngritur nga Mbretëria e Bashkuar, “si qeveri ne kemi për detyrë t’i mbrojmë Italianët”. Ministri Luigi Di Maio e tha këtë, duke shtuar: “Për këtë arsye, pasi kemi njoftuar qeverinë britanike, me Ministrinë e Shëndetësisë ne jemi gati të nënshkruajmë parashikimin për të pezulluar fluturimet me Britaninë e Madhe. Prioriteti ynë është të mbrojmë Italinë. dhe bashkatdhetarët tanë ”.

Hollanda, Belgjika, Gjermania dhe Franca gjithashtu pezullojnë fluturimet – Hollanda pezulloi të gjitha fluturimet e pasagjerëve nga MB deri në 1 Janar pas zbulimit të një çështje Hollandeze.
Belgjika gjithashtu do të pezullojë fluturimet dhe trenat nga Britania e Madhe si një masë paraprake për të paktën 24 orë duke filluar nga mesnata. Kjo u njoftua nga Kryeministri Alexander De Croo, duke shtuar se vendi po koordinon gjithashtu me Francën ndërsa disa Eurostar nga Britania e Madhe kalojnë nëpër tokën Franceze. Prandaj Kryeministri njoftoi gjithashtu kontrolle në rrugë.
Gjermania dhe Franca po vlerësojnë gjithashtu pezullimin e fluturimeve dhe trenave nga Mbretëria e Bashkuar për shkak të frikës nga përhapja e virusit.

Kryeministri britanik Boris Johnson e njoftoi këtë të Shtunën në një konferencë shtypi, të angazhuar për të ndaluar një valë infeksionesh që i atribuohen një varianti të ri të Covid-19. “Nuk ka indikacione se është më vd ekjeprurëse ose që shkakton një formë më të rëndë të sëmundjes” ose që zvogëlon efektivitetin e vaksinave, shtoi ai.