Mediat kryesore italiane, Ansa, TG24 apo Il Mesaggero thone se lekundjet sizmike qe ndodhen dje ne Tirane dhe Durres jane ndjer deri ne Itali.

Por me shume eshte ndjere ne Birndizi por e mira eshte se nuk ka lenidme apo demtime.

Agjencia FanPage shkruajn:

Rikthehen dridhjet e tokës në Shqipëri magnituda ishte 4.7 u regjistrua sot në orën 17:03. Epiqendra ishte mes Tiranës dhe Durrësit, me një thellësi prej 10 km. Kjo u njoftua edhe nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në Itali.

Në këto qytete, shumë njerëz e ndjenë lekundjen dhe u dolen në rrugë. Duket se lekundjet jane ndjere në Pulia, veçanërisht në provincën e Brindizit.

Por ky vit ishte ndryshe per Shqiptaret sepse lekundjet sollen nje ndryshime te madhe tek ta sidomos ne qytetin e Durresit qe ka shume pune per te bere.