Gjendja ne Greqi eshte alarmante pasi te infektuarit jane ne gjendje kritike dhe kurba e te infektuarve eshte ne rritje cdo dite.

Në 24 orët e fundit autoritetet greke kanë njoftuar 2,018 raste të reja me koronavirus.

Por lajm i mire eshte se një tjetër rekord është shënuar, 608 pacientë janë në ventilator.

Si pasojë e rritjes së infektimeve Greqia vendosi sot të shtyjë izolimin.

Qeveria greke zgjati deri në orën 6 të mëngjesit të 7 dhjetorit masat kufizuese të vendosura për të përmbajtur përhapjen e SARS-CoV-2 në vend, pasi numri i vdekjeve dhe intubimeve mbeti i lartë gjatë tre javëve në izolim mbarëkombëtar.