Në mënyrë të përmbledhur duke nisur nga dita e hënë e deri dhe ditën e enjte në të gjithë territorin e vendit tone do të mbizotërojë moti i vranët por hera-herës dhe në kohë afatshkurtër nuk do të mungojnë intervalet me diell.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët e lokalisht mesatar në formë shtrëngatash ne zona te caktuara.

Edhe ditën e premte moti do të jetë i vranët por intensiteti i reshjeve bëhet mesatar në një pjesë të madhe të vendit ndërsa në zonën e veriut intensiteti arrin deri i lartë.

Keshtu qe ga dita e shtunë priten reshje bore në pjesën më të madhe të vendit.