Cdo dite e me shume ne Italia shtohen rastet e te infektuarve.

Italianet bene nje gabim qe nuk u futen ne karantine qe ne fillim por e lane virusin te hapej pa mase.

Sipas autoritetet kombëtare të shëndetësisë kane thene se jane regjistruar 3,497 raste në 24 orët e fundit dhe pritet qe numri te ritet per shkak te vonese qe ata u futen ne karantin.

Ndaj Shqiperia ka bere me te miren e saj qe eshte futur ne karantin per te neutralizuar virusin dhe kjo eshte forma me e mire me per ta ndalur.

Ndersa ne Itali kjo shifër nënkupton 20% rritje të numrit të rasteve nga një ditë në tjetrën.

Pak më shumë se gjysma e këtyre rasteve janë raportuar në Lombardi, rajoni verior të Italisë, që është prekur më së shumti në Evropë nga ky virus.

Numri i të prekurve me këtë sëmundje në Itali ka arritur në 21,156 dhe mbi 2000 veta jane sheruar ndaj shpresojme qe te behet me mire.