Ky titull qe sapo lexuat eshte i rreme por u be i tille ne menyre qe pasi duhet te lexoni disa te verteta rreth ndihmave qe i jepen Shqiperise.

Nder 3 lajmet me te rrema qe kemi pare keto dite ishte lajmi se Katari ka dhene 20 milion euro, se biznesmeni malazez ka dhene 2 milion euro, dhe lajmi se Rita Ora e Dua Lipa kane dhuruar nga 2 milion euro.

Ndersa Lajme te verteta jane se Princi i Emirateve ka premtuar 3 mln dollare ndihma ne ushqim dhe veshmbathje.

Katari ka nisur nje kamion me ushqime e veshmbathje por jo 20 mln euro.

Lajm i vertete eshte se Erdogani ka premtuar ndertimin e 500 banesave por jo edhe 10 mln euro sic eshte shkruar.

I pari qe ka nisur dhurimin e shumave te medha jane 100 mije euro nga Sabri Fejzullahu.

Me pas zv.Kryeministri Behgjet Pacolli dhuroi 1 milion euro dhe u ofrua per te strehuar qindra familje ne Prishtine.

Gjithashtu biznesmeni shqiptar Shefqet Kastrati dhuroi 1.5 mln euro, i pasuar me 1 mln euro nga Aeroporti i Rinasit.

Qeveria e Kosoves pervec ndihmes se ofruar u dha nje shume prej 500 mije euro Shqiptareve ne nevoje.

Po ashtu shuma te medha parash ka derguar edhe Austria,Maqedonia, Vatikani, Bullgaria dhe Kroacia.

Te premten ne donacione u bashkua edhe Samir Mane me 1.2 mln euro, Pellumb Salillari e Bashkim ulaj me 1ml te tjere.

Duke e permbyllur me fondacionet e Elvis Nacit, Arber Hajdarit, Marin Memes,si edhe platformes e-albania ku vazhdon dhenia e findacioneve me miliona euro.