Inxhinieri Arben Mece eshte ftuar ne emisionin Historia ime ne TV Klan dhe thote qe lekundjet kryesore mbaruan tani cdo gje do shkoje drejt normalizimit.

Inxhinieri Meçe tregon se nëse epiqendra do të ishte në Tiranë, pasojat do ishin ndryshe. Sipas tij në Tiranë ka pasur frikë, por nuk ka pasur tërmet.Sepse Tirana ka nje c`organizim dhe shtepite dhe pallatet jane me punime te dobeta dhe nje ngjeshjte te tyre.

Sepse në qoftë se në Tiranë do kishte lekundje, pasojat e Durrësit do ishin po aq të mëdha në Tiranë sepse nuk është se Durrësi ka ndërtuar ndertesa ne rere dhe pa asnje kontroll teknik.

Por nese ato lekundje do ishin ne Tirane katet e para qe jane bere biznese do kishin pas nje efekt domoni qe cdo gje do binte nje nga nje.