Sunday, January 29, 2023

Ultime news

L’anagrafe online/ 14 certificati digitali, come ricercare i propri dati e scaricare i documenti

0
Nel primo giorno di attivazione del servizio di anagrafe online, dalle ore 7 alle ore 18, sono stati 123.009 i certificati rilasciati grazie all’accesso alla piattaforma www.anagrafenazionale.interno.it, disponibile anche attraverso l’indirizzo www.anagrafenazionale.gov.it.Gli accessi all’Area riservata dei...

Austria, inizia il lockdown per le persone non vaccinate!

0
L'Austria ha iniziato ad attuare un blocco a livello nazionale per le persone non vaccinate o che non si sono recentemente riprese dal COVID-19. La nuova misura è entrata in vigore a mezzanotte dopo...

Uscire dall’Italia con la ricevuta del permesso di soggiorno

0
Chi sia in possesso di un permesso di soggiorno in fase di rinnovo può viaggiare solo tra l’Italia e il proprio Paese d’origine, mostrando comunque alla frontiera la ricevuta della domanda insieme al passaporto...

Carta blue Ue: cos’è e come si richiede. Le indicazioni del Ministero del Lavoro

0
Il Parlamento europeo ha approvato lo scorso 15 settembre una revisione della direttiva sulla Carta blue Ue.Una volta pubblicate, l’Italia avrà due anni di tempo per adeguarsi alle nuove norme. Nel frattempo l’istituto resta...

Kush është i riu që u plagos në ish-Bllok sonte në Tiranë, njoftimi i...

0
Një plagosje me armë ndodhi sonte në mbrëme në ish-bllok në Tiranë. Nga ky konflikt ka mbetur i plagosur një i ri. Burime bëjnë me dije se i plagosuri ka mbetur Ilir Shkurti, rreth 32 vjec...

“Vajza ka 4 ditë që qan”, trondit nëna e minorenes: Abuzohej prej 4 vitesh....

0
“Unë jam të vdes fare. Unë nuk e dua jetën time fare”. Kështu thotë me lot në sy nëna e 16-vjeçares së abuzuar seksualisht në Gjirokastër nga një i afërm i familjes. Ajo ka...

E birësoi në Shqipëri, amerikani vret djalin e adoptuar se bashku me gruan

0
Një 55-vjeçar në Kolorado të SHBA-ve ka vrarë gruan dhe dy fëmijët e tyre, njëri prej të cilëve ishte i adoptuar në Shqipëri. Më pas ai ka kryer vetëvrasje. Mediat bëjnë me dije se Christof...

Festa e Halloween kthehet në tragjedi, të shtëna me armë, 1 i vdekur dhe...

0
Një person ka ndërruar jetë në një festë në Texarkana në Teksas, pasi një agresor hapi zjarr. Departamenti i Policisë Texarkana, në një deklaratë në Facebook, tha, “Oficerët iu përgjigjën disa raportimeve për të shtëna...

Grabiti dyqanin dhe plagos edhe policin, përfundon keq aventura e të riut shqiptar në...

0
Aventura ka zgjatur vetëm për pak minuta. Një i ri shqiptar është arrestuar nga autoritetet italiane, pasi ka grabitur një dyqan në Milano. 21-vjeçari shqiptar ka thyer xhamat e një vitrine e ka marrë...

Mushkeria i ishte qelbur, mjeket ne Shqiperi i thonin që kishte virozë, flet babai...

0
Babai i 5-vjeçarit që humbi jetën nga Covid-19 ka rrëfyer të gjithë ngjarjen që kur i biri ishte shtruar në spital në qytetin e Sarandës deri tek dërgimi me helikopter në Tiranë ku u...