Japonia gjithmon lekundet me 7 balle termet dhe e ka normal nje gje te tille pasi ka nje sistem te forte te ndertimit te ndertesave dhe termete 7 balle e kane normal.

Mediat bejn me dije se nuk ka deme dhe asgje per tu shqetesuar sepse cdo gje eshte normale.

Termete te tilla ne Japoni nuk kane ndonje efekte te madh ndryshe nga vendi jone qe 7 balle cdo gje mund te kete pasoja si 26 nentori i 2019

Tërmeti me madhësi 7.0 ballë epiqendrën e pati në det, 62 milje në juglindje të Ishujve Kuril të Rusisë, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve. (USGS).

Lekundjet ishin nënujore dhe ndodhen 100 milje nën sipërfaqen e oqeant dhe shpreosojm mos tekete ndonje tcunami.