“Shpresoj që të kalben në burg”/ Arrestohen tre shqiptarë, ja per cfare akuzohen: Është çmenduri..

0
808
I Carabinieri del nucleo investigativo di Torino durante sopralluoghi e rilievi tecnico scientifici nella villa dell'architetto Roberto Mottura, 50 anni, ucciso nella sua villa di Piossasco dove è stato colpito al basso addome da un proiettile di piccolo calibro durante un tentativo di bloccare alcuni ladri che si erano introdotti nell'abitazione, 09 giugno 2021. ANSA/ ALESSANDRIO DI MARCO

Autoritetet italiane kanë arrestuar tre shtetas shqiptarë, të cilët akuzohen për vrasjen e arkitektit italian Roberto Mottura. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e 8 qershorit, kur personat  ishin futur për të grabitur shtëpinë e tij në Piossasco.

Të tre shqiptarët e arrestuar në lidhje me këtë ngjarje rezultojë pa dokumentacion të rregullt ndërsa njërit prej tyre i ishin plotësuar edhe dokumentacionet për dëbim.

Vëllai i Robertos, Enrico Mottura ka deklaruar pas arrestimit të tyre: “Tani vrasësit e vëllait tim janë kapur dhe unë shpresoj se ata do të kalben në burg.

Këto muaj kanë qenë të tmerrshëm. Ata janë hajdutë. Një bandë hajdutësh që u futën në shtëpi të armatosur. Ata vranë një person për të marrë disa objekte kjo është çmenduri”, ka deklaruar ai për La Stampa.